Vicor Corporation VI-24M-CW-F2
VI-24M-CW-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24M-CW-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W
Datasheet Download
VI-24M-CW-F2.pdf
Availability of VI-24M-CW-F2
QUANTITY
VI-24M-CW-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24M-CW-F2
Internal Part NumberEIS-VI-24M-CW-F2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 110V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24M-CW-F2
Related LinksVI-24M, VI-24M-CW-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24M-CW-F2 Details Description
Related parts for VI-24M-CW-F2
IC MULTIPLEXER 4X1 10TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44VTLA datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 100C S 6" WHT JACKS datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
COM ISM-SMART RF 2.4GHZ ISM TRX datasheet.pdf