Vicor Corporation VI-24N-EU-B1
VI-24N-EU-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24N-EU-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W
Datasheet Download
VI-24N-EU-B1.pdf
Availability of VI-24N-EU-B1
QUANTITY
VI-24N-EU-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24N-EU-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24N-EU-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 118.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10.81A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24N-EU-B1
Related LinksVI-24N, VI-24N-EU-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24N-EU-B1 Details Description
Related parts for VI-24N-EU-B1
IC ACCELER 35G SNGL-AXIS 8CLCC datasheet.pdf
DIODE MODULE 4.5KV 375A DO200AB datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 55mA Backlight, Lighting 38-TQFN (5x7) datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW 0.1A 3/16 FLAT 70507526 datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CABLE TIES 290/4.8 BLACK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15 UF 5% 630 VDC RADI datasheet.pdf