Vicor Corporation VI-24R-EX-F3
VI-24R-EX-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24R-EX-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W
Datasheet Download
VI-24R-EX-F3.pdf
Availability of VI-24R-EX-F3
QUANTITY
VI-24R-EX-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24R-EX-F3
Internal Part NumberEIS-VI-24R-EX-F3
3D ModelVI-2xx-xx-F3.stpVI-2xx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24R-EX-F3
Related LinksVI-24R, VI-24R-EX-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24R-EX-F3 Details Description
Related parts for VI-24R-EX-F3
IC USB DISTRIB SW QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF 70-1000MHZ 1608 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 25W datasheet.pdf
CARD MARKER X datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 9A TO220F datasheet.pdf
FUSE LOWPROFILE MINI 58V 20A 25P datasheet.pdf