Vicor Corporation VI-24V-CX-B1
VI-24V-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24V-CX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W
Datasheet Download
VI-24V-CX-B1.pdf
Availability of VI-24V-CX-B1
QUANTITY
VI-24V-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24V-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24V-CX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.93A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24V-CX-B1
Related LinksVI-24V, VI-24V-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24V-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-24V-CX-B1
SWITCH DIP PIANO 6POS 24V datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 3W 6327 datasheet.pdf
TXRX DUAL 5V TIA/EIA-232 16-SOIC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
IGBT 650V 120A 469W TO-247 datasheet.pdf
CAP TRIM 3-15PF 150V THRU HOLE datasheet.pdf