Vicor Corporation VI-24X-MY-B1
VI-24X-MY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24X-MY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VI-24X-MY-B1.pdf
Availability of VI-24X-MY-B1
QUANTITY
VI-24X-MY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24X-MY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24X-MY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24X-MY-B1
Related LinksVI-24X, VI-24X-MY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24X-MY-B1 Details Description
Related parts for VI-24X-MY-B1
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RECEPT HR 6POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
RES SMD 0.018 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RJI IP20 22/7;0,5M;FLEX. datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 29MA 195 OHM TH datasheet.pdf
LED PANEL SNAP-IN RED datasheet.pdf
MS47 WELD SHIELD 301MM datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.5A 350 MOHM TH datasheet.pdf