Vicor Corporation VI-24Z-CY-B1
VI-24Z-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-24Z-CY-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W
Datasheet Download
VI-24Z-CY-B1.pdf
Availability of VI-24Z-CY-B1
QUANTITY
VI-24Z-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-24Z-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-24Z-CY-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-24Z-CY-B1
Related LinksVI-24Z, VI-24Z-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-24Z-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-24Z-CY-B1
TRANSMITTER RF 900MHZ 8-CHANNEL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.165" (4.20mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DSUB COAX 30 P STR 50 OHM ST datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf