Vicor Corporation VI-25F-CU-S
VI-25F-CU-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-25F-CU-S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W
Datasheet Download
VI-25F-CU-S.pdf
Availability of VI-25F-CU-S
QUANTITY
VI-25F-CU-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25F-CU-S
Internal Part NumberEIS-VI-25F-CU-S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 172V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25F-CU-S
Related LinksVI-25, VI-25F-CU-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25F-CU-S Details Description
Related parts for VI-25F-CU-S
IC OPAMP INSTR 25MHZ 16CDIP datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 4.38"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 15.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC THERMOCOUPLE A W/COMP 8MSOP datasheet.pdf
MODULE MALE 2POS SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 66POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 420MA 937 MOHM datasheet.pdf
DIODE PIN 30V SOD80 MINIMELF-M datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V THRU HOLE datasheet.pdf