Vicor Corporation VI-25H-EU-F2
VI-25H-EU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25H-EU-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W
Datasheet Download
VI-25H-EU-F2.pdf
Availability of VI-25H-EU-F2
QUANTITY
VI-25H-EU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25H-EU-F2
Internal Part NumberEIS-VI-25H-EU-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 152V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.85A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25H-EU-F2
Related LinksVI-25H, VI-25H-EU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25H-EU-F2 Details Description
Related parts for VI-25H-EU-F2
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
SIDACTOR MC BI 25V 400A TO-92 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 400V NP0 1206 datasheet.pdf
LED FLEX RIBBON 12V WHT datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SPI/SRL 10TDFN datasheet.pdf
TRANSCEIVER datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000000 MHZ datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 0.5A CPH3 datasheet.pdf