Vicor Corporation VI-25J-MW-B1
VI-25J-MW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25J-MW-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W
Datasheet Download
VI-25J-MW-B1.pdf
Availability of VI-25J-MW-B1
QUANTITY
VI-25J-MW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25J-MW-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25J-MW-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25J-MW-B1
Related LinksVI-25J, VI-25J-MW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25J-MW-B1 Details Description
Related parts for VI-25J-MW-B1
POT 20K OHM THUMBWHEEL AUDIO datasheet.pdf
RES TEMP SENS 470 OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
PILOT LIGHT 220V INCAND RND GRN datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
STRAP, HOOK & LOOP, BLACK datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN 31POS FML PC PNL DIN41617 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf