Vicor Corporation VI-25L-MX-F4
VI-25L-MX-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25L-MX-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
VI-25L-MX-F4.pdf
Availability of VI-25L-MX-F4
QUANTITY
VI-25L-MX-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25L-MX-F4
Internal Part NumberEIS-VI-25L-MX-F4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.68A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25L-MX-F4
Related LinksVI-25L, VI-25L-MX-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25L-MX-F4 Details Description
Related parts for VI-25L-MX-F4
IC DELAY LINE 5TAP 75NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FERRITE CHIP 22 OHMS 900MA 0201 datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 150 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
LED MOD 2000LM WHITE 2700K FLAT datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 10 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 400VDC datasheet.pdf