Vicor Corporation VI-25X-MX-B1
VI-25X-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-25X-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W
Datasheet Download
VI-25X-MX-B1.pdf
Availability of VI-25X-MX-B1
QUANTITY
VI-25X-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-25X-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-25X-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.42A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-25X-MX-B1
Related LinksVI-25X, VI-25X-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-25X-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-25X-MX-B1
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2.5-6PF 25V SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC FIFO 1024X18 SYNC 10NS 64QFP datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 100V 5% BP 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V JB 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf