Vicor Corporation VI-26R-IW-S
VI-26R-IW-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-26R-IW-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W
Datasheet Download
VI-26R-IW-S.pdf
Availability of VI-26R-IW-S
QUANTITY
VI-26R-IW-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-26R-IW-S
Internal Part NumberEIS-VI-26R-IW-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 17.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-26R-IW-S
Related LinksVI-26, VI-26R-IW-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-26R-IW-S Details Description
Related parts for VI-26R-IW-S
DIODE ZENER ARRAY 36V SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 320 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 165A DO205 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 80A 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 0.011 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf