Vicor Corporation VI-26X-EY-S
VI-26X-EY-S picture photo
Mfg. Part Number
VI-26X-EY-S
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W
Datasheet Download
VI-26X-EY-S.pdf
Availability of VI-26X-EY-S
QUANTITY
VI-26X-EY-S Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-26X-EY-S
Internal Part NumberEIS-VI-26X-EY-S
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.80" W x 0.52" H (116.8mm x 45.7mm x 13.2mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-26X-EY-S
Related LinksVI-26, VI-26X-EY-S Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-26X-EY-S Details Description
Related parts for VI-26X-EY-S
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 31 OHM 3.0A 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 62 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
IC SENSOR TCH PURETOUCH 40VFQFPN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf