Vicor Corporation VI-27P-CY-F4
VI-27P-CY-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-27P-CY-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W
Datasheet Download
VI-27P-CY-F4.pdf
Availability of VI-27P-CY-F4
QUANTITY
VI-27P-CY-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27P-CY-F4
Internal Part NumberEIS-VI-27P-CY-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27P-CY-F4
Related LinksVI-27P, VI-27P-CY-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27P-CY-F4 Details Description
Related parts for VI-27P-CY-F4
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 27POS datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .10-.20"250PC datasheet.pdf
CAP FILM 120PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 15MH 100MA 36 OHM SMD datasheet.pdf
ROTARY SWITCH, 2 POS datasheet.pdf