Vicor Corporation VI-27V-EY-B1
VI-27V-EY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-27V-EY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W
Datasheet Download
VI-27V-EY-B1.pdf
Availability of VI-27V-EY-B1
QUANTITY
VI-27V-EY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-27V-EY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-27V-EY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 15.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.62A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-27V-EY-B1
Related LinksVI-27V, VI-27V-EY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-27V-EY-B1 Details Description
Related parts for VI-27V-EY-B1
JUMPER-H1500TR/A2015V/X 10" datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 1A SC73 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT US8 datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 50DB 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 100PO datasheet.pdf
CRIMP CONTACT FEMALE 20A 0,5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
3300UF 6,3V 12,5X16 datasheet.pdf