Vicor Corporation VI-2N4-CY-B1
VI-2N4-CY-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-2N4-CY-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W
Datasheet Download
VI-2N4-CY-B1.pdf
Availability of VI-2N4-CY-B1
QUANTITY
VI-2N4-CY-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-2N4-CY-B1
Internal Part NumberEIS-VI-2N4-CY-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)76V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.04A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-2N4-CY-B1
Related LinksVI-2N4, VI-2N4-CY-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-2N4-CY-B1 Details Description
Related parts for VI-2N4-CY-B1
TIE PAN TY PSHMNT 7.8" datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 800MA 260 MOHM TH datasheet.pdf
MICRO 25C S 24" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf