Vicor Corporation VI-2V4-MX-B1
VI-2V4-MX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-2V4-MX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W
Datasheet Download
VI-2V4-MX-B1.pdf
Availability of VI-2V4-MX-B1
QUANTITY
VI-2V4-MX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-2V4-MX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-2V4-MX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.56A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-2V4-MX-B1
Related LinksVI-2V4, VI-2V4-MX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-2V4-MX-B1 Details Description
Related parts for VI-2V4-MX-B1
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 6SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP XP-C AMBER SMD datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 7.62MM datasheet.pdf
PIVOT ARM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf