Vicor Corporation VI-B12-IU-F1
VI-B12-IU-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B12-IU-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W
Datasheet Download
VI-B12-IU-F1.pdf
Availability of VI-B12-IU-F1
QUANTITY
VI-B12-IU-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B12-IU-F1
Internal Part NumberEIS-VI-B12-IU-F1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)13.33A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B12-IU-F1
Related LinksVI-B12, VI-B12-IU-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B12-IU-F1 Details Description
Related parts for VI-B12-IU-F1
FIXED IND 22UH 360MA 770 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 40NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS STR datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SL 3.50/12/135F 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf