Vicor Corporation VI-B20-IW-F1
VI-B20-IW-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B20-IW-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-B20-IW-F1.pdf
Availability of VI-B20-IW-F1
QUANTITY
VI-B20-IW-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B20-IW-F1
Internal Part NumberEIS-VI-B20-IW-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B20-IW-F1
Related LinksVI-B20, VI-B20-IW-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B20-IW-F1 Details Description
Related parts for VI-B20-IW-F1
IC RCVR/DRIVER SIGE DIFF 16FCBGA datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR TM23 PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 24POS R/A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A MINI2 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 1MM SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf