Vicor Corporation VI-B21-IY-F1
VI-B21-IY-F1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B21-IY-F1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W
Datasheet Download
VI-B21-IY-F1.pdf
Availability of VI-B21-IY-F1
QUANTITY
VI-B21-IY-F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B21-IY-F1
Internal Part NumberEIS-VI-B21-IY-F1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 0.79" H (116.8mm x 47.2mm x 20.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B21-IY-F1
Related LinksVI-B21, VI-B21-IY-F1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B21-IY-F1 Details Description
Related parts for VI-B21-IY-F1
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
IC BUFFER ZD HI PERFORM 16-SSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 3A DO201AD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR RD/GR datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 18POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf