Vicor Corporation VI-B40-IU-F4
VI-B40-IU-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-B40-IU-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W
Datasheet Download
VI-B40-IU-F4.pdf
Availability of VI-B40-IU-F4
QUANTITY
VI-B40-IU-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-B40-IU-F4
Internal Part NumberEIS-VI-B40-IU-F4
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)40A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-B40-IU-F4
Related LinksVI-B40, VI-B40-IU-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-B40-IU-F4 Details Description
Related parts for VI-B40-IU-F4
RES SMD 47 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC TCXO 12.80MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
SNSW-DT SOLDER 55C SUBMINI datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC FPGA SOC 50K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
CAT 6 PATCH CORD 5' RD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 8WLP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 350VAC 72VDC datasheet.pdf