Vicor Corporation VI-J21-CX-B1
VI-J21-CX-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J21-CX-B1
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W
Datasheet Download
VI-J21-CX-B1.pdf
Availability of VI-J21-CX-B1
QUANTITY
VI-J21-CX-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J21-CX-B1
Internal Part NumberEIS-VI-J21-CX-B1
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.36" L x 2.28" W x 1.08" H (59.9mm x 57.9mm x 27.4mm)
Operating Temperature-25°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J21-CX-B1
Related LinksVI-J21, VI-J21-CX-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J21-CX-B1 Details Description
Related parts for VI-J21-CX-B1
CONN RECEPT PIN .037-.043" .240" datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.74A 6TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STEREO 192KHZ 28SSO datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS GEAR 30W 200V datasheet.pdf
RES 619 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A SOT523 datasheet.pdf