Vicor Corporation VI-J24-EZ-F3
VI-J24-EZ-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J24-EZ-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W
Datasheet Download
VI-J24-EZ-F3.pdf
Availability of VI-J24-EZ-F3
QUANTITY
VI-J24-EZ-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J24-EZ-F3
Internal Part NumberEIS-VI-J24-EZ-F3
3D ModelVI-Jxx-xx-F3.stpVI-Jxx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)56V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)521mA
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J24-EZ-F3
Related LinksVI-J24, VI-J24-EZ-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J24-EZ-F3 Details Description
Related parts for VI-J24-EZ-F3
VOLTMETER 8-50VDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 13MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MC6 AC/DC SFTY RLY OSSD PWR IN 5 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H M34 datasheet.pdf
IC AUDIO AMP STEREO 2.6W 16QFN datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 300VAC AXIAL datasheet.pdf