Vicor Corporation VI-J30-MW-F4
VI-J30-MW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J30-MW-F4
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-J30-MW-F4.pdf
Availability of VI-J30-MW-F4
QUANTITY
VI-J30-MW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J30-MW-F4
Internal Part NumberEIS-VI-J30-MW-F4
3D ModelVI-Jxx-xx-F4.stpVI-Jxx-xx-F4.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)42V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J30-MW-F4
Related LinksVI-J30, VI-J30-MW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J30-MW-F4 Details Description
Related parts for VI-J30-MW-F4
SWITCH ROCKER DPST 10A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 460 MOHM datasheet.pdf
DEVICE ADAPTER 8/14-PIN DIP datasheet.pdf
CONN DIN RECEPT 48POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 11.75"L X 8.5"W datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf