Vicor Corporation VI-J50-EY-F2
VI-J50-EY-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J50-EY-F2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W
Datasheet Download
VI-J50-EY-F2.pdf
Availability of VI-J50-EY-F2
QUANTITY
VI-J50-EY-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J50-EY-F2
Internal Part NumberEIS-VI-J50-EY-F2
3D ModelVI-Jxx-xx-F2.stpVI-Jxx-xx-F2.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.86" W x 1.04" H (57.9mm x 47.2mm x 26.4mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J50-EY-F2
Related LinksVI-J50, VI-J50-EY-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J50-EY-F2 Details Description
Related parts for VI-J50-EY-F2
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
LED DISPLAY 5X7 8CHAR 3.8MM GRN datasheet.pdf
IC 8BIT BIN COUNT W/REG 20-SOIC datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL BLUE/RED DIFF datasheet.pdf
L BRACKET CM90F95 SERIES 6U datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
LT GRIND&BLEND DISC TR 2" A CRS datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf