Vicor Corporation VI-J50-MW-F3
VI-J50-MW-F3 picture photo
Mfg. Part Number
VI-J50-MW-F3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VI-J50-MW-F3.pdf
Availability of VI-J50-MW-F3
QUANTITY
VI-J50-MW-F3 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-J50-MW-F3
Internal Part NumberEIS-VI-J50-MW-F3
3D ModelVI-Jxx-xx-F3.stpVI-Jxx-xx-F3.pdf
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseHalf Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.80" W x 0.79" H (57.9mm x 45.7mm x 20.0mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-J50-MW-F3
Related LinksVI-J50, VI-J50-MW-F3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-J50-MW-F3 Details Description
Related parts for VI-J50-MW-F3
IC SWITCH SPST SC70-6 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
IC POT DGTL 100K SGL 8-MSOP datasheet.pdf
KIT MOD 802.15.4/ZIGB 2.4GHZ W/U datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 10-40VIN 05VOUT datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 11POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf