| Internal Part Number | EIS-VJ03215200J0G | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1,200 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Wire to Board | |
| Series | VJ | |
| Packaging | Bulk | |
| Number of Levels | 1 | |
| Positions Per Level | 3 | |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) | |
| Mating Orientation | Horizontal with Board | |
| Current | 20A | |
| Voltage | 300V | |
| Wire Gauge | 12-30 AWG | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Wire Termination | Screw - Rising Cage Clamp | |
| Features | Interlocking (Side) | |
| Color | Green | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C | |
| Housing Material | Thermoplastic | |
| Contact Material - Plating | - | |
| Clamp Material - Plating | Brass - Nickel Plated | |
| Screw Material - Plating | Steel - Zinc Plated | |
| Torque - Screw | 0.4 Nm (3.5 Lb-In) | |