Vishay/Vitramon VJ0402D0R1BXXAP
VJ0402D0R1BXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R1BXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R1BXXAP.pdf
Availability of VJ0402D0R1BXXAP
QUANTITY
VJ0402D0R1BXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R1BXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R1BXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.10pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R1BXXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R1BXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R1BXXAP Details Description
Related parts for VJ0402D0R1BXXAP
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.9MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 50V RADIAL datasheet.pdf