Vishay/Vitramon VJ0402D0R3VXCAJ
VJ0402D0R3VXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R3VXCAJ
Brief Description
CAP CER 0.30PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R3VXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D0R3VXCAJ
QUANTITY
VJ0402D0R3VXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R3VXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R3VXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.30pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R3VXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R3VXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R3VXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D0R3VXCAJ
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 0.3A SOT-23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 1000W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
CIR BRKR 1.8A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE FRED 16A 200V D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf