Vishay/Vitramon VJ0402D0R4BXCAC
VJ0402D0R4BXCAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4BXCAC
Brief Description
CAP CER 0.40PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4BXCAC.pdf
Availability of VJ0402D0R4BXCAC
QUANTITY
VJ0402D0R4BXCAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4BXCAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4BXCAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4BXCAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4BXCAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4BXCAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R4BXCAC
IC REG LDO 3.3V 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 24.4VC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 79POS PIN datasheet.pdf