Vishay/Vitramon VJ0402D0R4DXBAC
VJ0402D0R4DXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R4DXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.40PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R4DXBAC.pdf
Availability of VJ0402D0R4DXBAC
QUANTITY
VJ0402D0R4DXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R4DXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R4DXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R4DXBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R4DXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R4DXBAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R4DXBAC
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 22K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN CRIMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DUBOX HSG DUAL datasheet.pdf
SFP 100 TRANSCEIVER SM(LC) datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0082UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf