Vishay/Vitramon VJ0402D0R6CXCAJ
VJ0402D0R6CXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R6CXCAJ
Brief Description
CAP CER 0.60PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R6CXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D0R6CXCAJ
QUANTITY
VJ0402D0R6CXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R6CXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R6CXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R6CXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R6CXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R6CXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D0R6CXCAJ
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 1.55A 116 MOHM datasheet.pdf