Vishay/Vitramon VJ0402D0R7BXBAC
VJ0402D0R7BXBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D0R7BXBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.70PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D0R7BXBAC.pdf
Availability of VJ0402D0R7BXBAC
QUANTITY
VJ0402D0R7BXBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D0R7BXBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D0R7BXBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.70pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D0R7BXBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D0R7BXBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D0R7BXBAC Details Description
Related parts for VJ0402D0R7BXBAC
DIODE GEN PURP 50V 2A DO15 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 60"L X 36"W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 568NM 40MCD GRN datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12MM VERT 24PPR datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 6.3V 1411 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf