Vishay/Vitramon VJ0402D110KLBAC
VJ0402D110KLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D110KLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 11PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D110KLBAC.pdf
Availability of VJ0402D110KLBAC
QUANTITY
VJ0402D110KLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D110KLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D110KLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance11pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D110KLBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D110KLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D110KLBAC Details Description
Related parts for VJ0402D110KLBAC
RES SMD 3.83KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 60V 14-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT MG HD 6 RJ45 2FX SM SC datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD MINI-32 PIC32MX534F064H datasheet.pdf
IMPACT DC 4X6 OPEN SN datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED 4 PORT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 7.5V 500W datasheet.pdf
FOC-SC:A-SJ:A-GZ01/1 datasheet.pdf
High-Accuracy Ultralow IQ, 1.5 A, anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf