Vishay/Vitramon VJ0402D120FXCAJ
VJ0402D120FXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D120FXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D120FXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D120FXCAJ
QUANTITY
VJ0402D120FXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D120FXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D120FXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D120FXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D120FXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D120FXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D120FXCAJ
CONN BASE SIDE ENTRY SZ1 M16 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC STEREO CODEC 8/16B USB 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
DIES VIBRAKRIMP S/B TERM 16-14 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 65MA 25 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf