Vishay/Vitramon VJ0402D130JXXAC
VJ0402D130JXXAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D130JXXAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 13PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D130JXXAC.pdf
Availability of VJ0402D130JXXAC
QUANTITY
VJ0402D130JXXAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D130JXXAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D130JXXAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D130JXXAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D130JXXAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D130JXXAC Details Description
Related parts for VJ0402D130JXXAC
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 750MA 200 MOHM datasheet.pdf
RACK CABINET 29.62 X24.06X30.75" datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf