Vishay/Vitramon VJ0402D180FXAAC
VJ0402D180FXAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D180FXAAC
Brief Description
CAP CER 18PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D180FXAAC.pdf
Availability of VJ0402D180FXAAC
QUANTITY
VJ0402D180FXAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D180FXAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D180FXAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance18pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D180FXAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D180FXAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D180FXAAC Details Description
Related parts for VJ0402D180FXAAC
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 5.97MM datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND AMBER PNL MNT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V LVDS LOW 50PPM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 150W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 240V 0.316A SOT89-3 datasheet.pdf