Vishay/Vitramon VJ0402D1R1CLXAJ
VJ0402D1R1CLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R1CLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R1CLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R1CLXAJ
QUANTITY
VJ0402D1R1CLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R1CLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R1CLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R1CLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R1CLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R1CLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R1CLXAJ
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
PICOFLEX SMT HEADER datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
ADJUSTABLE LUG FOR DIVIDOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf