Vishay/Vitramon VJ0402D1R3BXCAJ
VJ0402D1R3BXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R3BXCAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R3BXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R3BXCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R3BXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R3BXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R3BXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R3BXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R3BXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R3BXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R3BXCAJ
CLAMP CABLE 3/8" X .19 datasheet.pdf
BUZZ MAGNETIC 12V SQ 12.6MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
38.1MM X 34.93MM 1=25/PK datasheet.pdf
IC PWR MGR HOTSWAP 3-20V 10SON datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
MICRO 21C P 30" WHT JACKS datasheet.pdf