Vishay/Vitramon VJ0402D1R4CLAAJ
VJ0402D1R4CLAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R4CLAAJ
Brief Description
CAP CER 1.4PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R4CLAAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R4CLAAJ
QUANTITY
VJ0402D1R4CLAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R4CLAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R4CLAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.4pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R4CLAAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R4CLAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R4CLAAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R4CLAAJ
CONN HEADR BRKWAY .100 62POS STR datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 4M PREWIRED MOD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .178M 33POS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF3 ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2200UF 16V 12.5X25 85C RAD datasheet.pdf