Vishay/Vitramon VJ0402D1R6CLCAJ
VJ0402D1R6CLCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R6CLCAJ
Brief Description
CAP CER 1.6PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R6CLCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R6CLCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R6CLCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R6CLCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R6CLCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R6CLCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R6CLCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R6CLCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R6CLCAJ
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC INVERT SYN FET DRVR 14-HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf