Vishay/Vitramon VJ0402D1R7BLAAP
VJ0402D1R7BLAAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R7BLAAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R7BLAAP.pdf
Availability of VJ0402D1R7BLAAP
QUANTITY
VJ0402D1R7BLAAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R7BLAAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R7BLAAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R7BLAAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R7BLAAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R7BLAAP Details Description
Related parts for VJ0402D1R7BLAAP
THERMAL PAD TO-220 .015" SP2000 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 150MW SMINI3 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
POT SLIDE 1K OHM .5W 60MM datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf