Vishay/Vitramon VJ0402D1R7DLBAC
VJ0402D1R7DLBAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R7DLBAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R7DLBAC.pdf
Availability of VJ0402D1R7DLBAC
QUANTITY
VJ0402D1R7DLBAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R7DLBAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R7DLBAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R7DLBAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R7DLBAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R7DLBAC Details Description
Related parts for VJ0402D1R7DLBAC
RES SMD 16.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MEMORY CARD ATA FLASH 5MB TYPE 2 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 28SOJ datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE MIDGET IND T/D 1.6A 125V datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 15POS HSG datasheet.pdf