Vishay/Vitramon VJ0402D1R8CXCAJ
VJ0402D1R8CXCAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D1R8CXCAJ
Brief Description
CAP CER 1.8PF 200V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D1R8CXCAJ.pdf
Availability of VJ0402D1R8CXCAJ
QUANTITY
VJ0402D1R8CXCAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D1R8CXCAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D1R8CXCAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D1R8CXCAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D1R8CXCAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D1R8CXCAJ Details Description
Related parts for VJ0402D1R8CXCAJ
CONN HEADER VERT 3POS .156 TIN datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 datasheet.pdf
CONN RCPT 6PS DL 1.25MM STR SMD datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
CORD GRIP BODY, M40, NPB datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 5-110V PANEL MT datasheet.pdf
THERMOSTAT 100 DEG NO 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf