Vishay/Vitramon VJ0402D2R0CLBAJ
VJ0402D2R0CLBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R0CLBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R0CLBAJ.pdf
Availability of VJ0402D2R0CLBAJ
QUANTITY
VJ0402D2R0CLBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R0CLBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R0CLBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R0CLBAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R0CLBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R0CLBAJ Details Description
Related parts for VJ0402D2R0CLBAJ
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN STACKER 60POS 0.100" T/H datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 8.4V 2A 12MSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FLANGED PIN datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.4MH 67MA 31 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 2LVL GN/HER DIFF datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A DL SYNC 14DFN datasheet.pdf