Vishay/Vitramon VJ0402D2R2BLXAJ
VJ0402D2R2BLXAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D2R2BLXAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D2R2BLXAJ.pdf
Availability of VJ0402D2R2BLXAJ
QUANTITY
VJ0402D2R2BLXAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D2R2BLXAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D2R2BLXAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D2R2BLXAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D2R2BLXAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D2R2BLXAJ Details Description
Related parts for VJ0402D2R2BLXAJ
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 56.2KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IDC CABLE - HPK60H/AE60G/HPK60H datasheet.pdf
IC GP LV COMPARATOR SOT-23-5 datasheet.pdf
LED RED DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
TIMER DGTL 6DIGIT NPN/PNP OUT datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESS RCKR 2POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf