Vishay/Vitramon VJ0402D390JXXAP
VJ0402D390JXXAP picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D390JXXAP
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 39PF 25V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D390JXXAP.pdf
Availability of VJ0402D390JXXAP
QUANTITY
VJ0402D390JXXAP Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D390JXXAP
Internal Part NumberEIS-VJ0402D390JXXAP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D390JXXAP
Related LinksVJ0402D, VJ0402D390JXXAP Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D390JXXAP Details Description
Related parts for VJ0402D390JXXAP
IC MCU 8BIT 256KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 049 datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NAT SHLD 500' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 31.6 OHM 1% 5W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
LENS 80CRI 3500K 1.7" DOME 1.0"H datasheet.pdf