Vishay/Vitramon VJ0402D4R3DXBAJ
VJ0402D4R3DXBAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D4R3DXBAJ
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.3PF 100V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D4R3DXBAJ.pdf
Availability of VJ0402D4R3DXBAJ
QUANTITY
VJ0402D4R3DXBAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D4R3DXBAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0402D4R3DXBAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.3pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D4R3DXBAJ
Related LinksVJ0402D, VJ0402D4R3DXBAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D4R3DXBAJ Details Description
Related parts for VJ0402D4R3DXBAJ
FIXED IND 4.7UH 9A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR datasheet.pdf
BAG 8300 METAL OUT 3MIL 14X24 datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS W/FLANGE datasheet.pdf
RES MO 1/2W 33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
NPN GREEN LED GEN PURPOSE FOA datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
GDT 90V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 305MA 1.6 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf