Vishay/Vitramon VJ0402D4R7DLAAC
VJ0402D4R7DLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D4R7DLAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D4R7DLAAC.pdf
Availability of VJ0402D4R7DLAAC
QUANTITY
VJ0402D4R7DLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D4R7DLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D4R7DLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D4R7DLAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D4R7DLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D4R7DLAAC Details Description
Related parts for VJ0402D4R7DLAAC
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 16-SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 600CT/3.2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
COMBO 3W3 SOD NM CAD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
CTV 100C 100#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf