Vishay/Vitramon VJ0402D560FLAAC
VJ0402D560FLAAC picture photo
Mfg. Part Number
VJ0402D560FLAAC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
VJ0402D560FLAAC.pdf
Availability of VJ0402D560FLAAC
QUANTITY
VJ0402D560FLAAC Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0402D560FLAAC
Internal Part NumberEIS-VJ0402D560FLAAC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ HIFREQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.61mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0402D560FLAAC
Related LinksVJ0402D, VJ0402D560FLAAC Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0402D560FLAAC Details Description
Related parts for VJ0402D560FLAAC
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
ADC 8BIT 200MSPS W/CAPT 48-TQFP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CBL 27POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
RES 475K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 15ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf